Płatnik VAT – czy nie? Czy opłaca się być „VATowcem”?

Wśród początkujących przedsiębiorców to pytanie często rodzi wiele wątpliwości. Spróbujmy więc zastanowić się jakie są wady, a jakie zalety zostania płatnikiem VAT?

Do wad niewątpliwie należy fakt, że do każdego sprzedanego produkty czy usługi, musimy doliczyć VAT. A więc podczas gdy „nieVATowiec” sprzeda usługę za 100 zł, „vatowiec” musi sprzedać ją za 123 zł. To oczywiście przy założeniu, że na daną usługę obowiązuje stawka VAT 23%.

W tym miejscu ktoś mógłby powiedzieć – sprawa jest jasna. Każdy klient woli kupić tą samą w końcu usługę za 100 zł niż za 123 zł. Nie jest to jednak sprawa aż tak prosta z kilku powodów.

1. Po pierwsze, płatnikiem VAT musi być każda większa firma. Obowiązuje tutaj limit kwoty sprzedaży rocznej – jeśli przekroczy on 150 tys. zł (na rok 2016) to podatnik będzie zmuszony zostać płatnikiem VAT. Jeśli rozpoczynamy działalność i nie spodziewamy się nadzwyczajnych przychodów w pierwszym roku działalności, to jednak nie jest to dla nas problemem.

2. Po drugie, w tzw. sprzedaży B2B (business to business, czyli sprzedaży pomiędzy przedsiębiorcami) VAT nie odgrywa żadnej roli. Kupując usługę za 100 zł, bez VAT, kupujący przedsiębiorca zapłaci 100 zł. Kupując ją za 123 zł, z VAT, zapłaci co prawda 123 zł, ale 23 zł odliczy sobie w kolejnej deklaracji VAT. Faktycznie więc i w tym, i w tym przypadku wyjdzie taki sam koszt.
Jeśli jednak sprzedajesz do osób fizycznych, a nie do przedsiębiorców, to nie będą oni mogli odliczyć sobie kwoty VAT. W takim wypadku lepiej zrezygnować z VAT.

3. Po trzecie – rodzaj biznesu. Jeśli sprzedajesz towary to możesz odliczyć VAT z kosztów od VATu ze sprzedaży. Jeśli zaś świadczysz usługi, np. doradztwo, i nie ponosisz żadnych stałych kosztów zakupu materiałów, towarów czy usług, które byłyby objęte VAT, to lepiej zrezygnować z VAT. W takim bowiem wypadku i tak nie odliczysz VAT.

Podsumowując, VAT opłaca się jeśli sprzedajemy głównie osobom fizycznym, oraz jeśli nie mamy kosztów które moglibyśmy odliczyć od podatku VAT. W przeciwnym wypadku zdecydowanie lepiej zostać płatnikiem VAT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *