Podatek kwartalny czy miesięczny – co wybrać?

Rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej stajemy przed wyborem, czy wybrać rozliczanie podatku co miesiąc, czy co kwartał. Dotyczy to zarówno podatku dochodowego (zaliczek na podatek PIT bądź CIT) jak i VAT. Który sposób rozliczeń będzie korzystniejszy dla przedsiębiorcy, jak i dla księgowej?

Na początek trzeba zwrócić uwagę, że kwestia okresu rozliczeniowego jest całkowicie rozdzielna dla PIT/CIT i VAT. Można więc zarówno rozliczać kwartalnie podatek VAT, i miesięcznie zaliczki an podatek PIT czy CIT. Można również odwrotnie – miesięczny VAT i kwartalny CIT/PIT.

Pamiętajmy jednak, że nie każdy przedsiębiorca może rozliczać się kwartalnie, tzn. składać w ten sposób deklaracje podatkowe i rozliczać podatek, dotyczy to jedynie tzw. małych podatników.  Obowiązuje nas limit wartości sprzedaży brutto w wysokości 5 015 000 zł za rok 2015 (5 092 000 w roku 2016). Limit ten jest na tyle duży, abyśmy nie musieli się jednak martwić jego przekroczeniem, jeśli prowadzimy małą firmę.

Trzeba przyznać, że metoda kwartalna ma same zalety. Po pierwsze mniej obowiązków – podatki podliczamy i płacimy raz na kwartał, zamiast co miesiąc. Tak samo też wysyłamy raz na kwartał deklaracje VAT.

Płacąc podatki raz na kwartał uzyskujemy lepszą płynność finansową, gdyż przez dodatkowe 2 miesiące możemy obracać pieniędzmi, które przy comiesięcznych płatnościach podatków już dawno musielibyśmy zapłacić fiskusowi. Można je chociażby umieścić na lokacie i czerpać z tego dodatkowe dochody.

Pozwala to też na uniknięcie problemów z terminami płatności. Jeśli klient znacznie opóźni się zapłatą wystawionej mu faktury, to mamy pewność, że podatki od tej kwoty w optymalnym przypadku będziemy musieli zapłacić 3 miesiące później, a nie już w następnym miesiącu. Pozwoli nam to zachować lepszą płynność finansową.

Wada kwartalnego rozliczania podatków wydaje się być tylko jedna – musimy zachować dość dyscypliny, aby uniknąć pokusy wydania nadmiarowych pieniędzy na koncie. To doprowadziłoby do problemów z gotówką przy płatności podatku na koniec kwartału. Ale czy i tak nie trzeba się tego pilnować, płacąc podatki co miesiąc?

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *